Gå til indhold
TimeLinq

Valutaomregner

Omregn et beløb mellem euroen og de vigtigste valutaer ved hjælp af de afromledningskurser, der offentliggøres af Den Europæiske Centralbank.

Konvertering

Resultatet ajourføres ved hvert indlæg.

100,00 EUR en usd
112,53 USD
Au taux de référence de la BCE du 16. oktober 2026.
1 EUR vaut
1,1253 USD
1 USD vaut
0,8887 EUR

Source : BCE (taux de référence, via Frankfurter). Taux publiés le 16. oktober 2026, récupérés le 17. oktober 2026 kl. 18.12. Ces taux de référence servent à l'information : les banques et bureaux de change appliquent leurs propres cours et commissions.

ECB-referencesats

Mod euroen, udgivet omkring kl. 16.00 (Paris-tid) om arbejdsdage.

Den Europæiske Centralbanks referencekurs over for euroen
ValutaKodeFor 1 €Værdi af 1 enhed i €
USDUSD1,12530,8887
Pund sterlingGBP0,84391,1850
Swiss francCHF0,92721,0785
Japansk yenJPY177,820,005624
Canadisk dollarCAD1,59350,6275
Australske dollarAUD1,61710,6184
Kinesisk yuanCNY7,52400,1329
SverigeSEK11,14500,0897
Norske kronerNOK10,62400,0941
Dansk kroneDKK7,47480,1338
Polsk zlotyPLN4,37000,2288
Hongkong-dollarHKD8,83160,1132
Singapore dollarSGD1,43950,6947
Indisk rupiINR106,860,009358
Brasiliansk realBRL5,71970,1748
Mexicansk pesoMXN20,68710,0483
Sydafrikansk RandZAR18,49300,0541
Tyrkisk pundTRY55,73280,0179
Sydkoreansk vandtKRW1.499,010,000667

Hvordan denne beregning foretages

Den Europæiske Centralbank offentliggør dagligt kl. 16.00 (Paris-tid) euroreferencesatser over for de vigtigste valutaer. TimeLinq henter dem via Frankfurter-tjenesten, som offentliggør disse priser igen, og angiver datoen for deres offentliggørelse.

Da alle kurser er udtrykt i euro, sker omregningen mellem to andre valutaer via euroen (krydskurs):

1 enhed af A = (enheder af B for 1 €) / (enheder af A for 1 €) enheder af B

  • Referencesatserne opdateres ikke i weekenden eller på ECB 's helligdage.
  • Banker, betalingskort og vekselkontorer anvender deres egne satser, ofte med avancer eller provisioner.

Resultaterne er simuleringer baseret på de anførte antagelser. De foregriber ikke fremtidige resultater eller tager hensyn til dine personlige omstændigheder. De oplysninger, der offentliggøres på TimeLinq, er udelukkende til informationsformål og udgør ikke investeringsrådgivning. Investering indebærer en risiko for tab af kapital.

Andre simulatorer