Hoppa till innehållet
TimeLinq

Valutaomvandlare

Konvertera ett belopp mellan euro och de stora valutorna baserat på de referenskurser som publiceras av Europeiska centralbanken.

Konvertering

Resultatet uppdateras vid varje post.

100,00 EUR en usa dollar
112,53 USD
Au taux de référence de la BCE du 16 oktober 2026.
1 EUR vaut
1,1253 USD
1 USD vaut
0,8887 EUR

Source : BCE (taux de référence, via Frankfurter). Taux publiés le 16 oktober 2026, récupérés le 17 oktober 2026 kl. 18:12. Ces taux de référence servent à l'information : les banques et bureaux de change appliquent leurs propres cours et commissions.

ECB:s referensränta

Mot euron, som publicerades omkring 4:00 (Paris tid) på arbetsdagar.

Europeiska centralbankens referenskurs mot euron
ValutaKodkodFör 1 €Värde av 1 enhet på €
USA dollarUSD1,12530,8887
Pound sterlingGBP0,84391,1850
Schweiziska francCHF0,92721,0785
Japansk yenJPY177,820,005624
Kanadensiska dollarCAD1,59350,6275
Australiensiska dollarAUD1,61710,6184
Kinesiska YuanCNY7,52400,1329
Svenska kronorSEK11,14500,0897
Norska kroneNOK10,62400,0941
Danska kroneDKK7,47480,1338
Polska ZlotyPLN4,37000,2288
Hong Kong dollarHKD8,83160,1132
Singapore dollarSGD1,43950,6947
Indiska rupierINR106,860,009358
Brasilianska RealBRL5,71970,1748
Mexikansk pesoMXN20,68710,0483
Sydafrikanska RandZAR18,49300,0541
Turkiskt pundTRY55,73280,0179
Sydkoreanska vannKRW1 499,010,000667

Hur denna beräkning görs

Europeiska centralbanken publicerar cirka 4:00 (Paris tid) dagliga euro referensräntor mot de viktigaste valutorna. TimeLinq hämtar dem via Frankfurter-tjänsten, som publicerar dessa priser och anger deras publiceringsdatum.

Eftersom alla priser uttrycks mot euron sker omvandlingen mellan två andra valutor genom euron (korsräntan):

1 enhet A = (enheter av B för 1 €) / (enheter av A för 1 €) enheter av B

  • Referensräntorna uppdateras inte på helger eller på offentliga helgdagar i ECB.
  • Banker, betalkort och bureaux de change tillämpar sina egna priser, ofta med marginaler eller provisioner.

Resultaten är simuleringar baserade på antagandena. De påverkar inte framtida resultat eller tar hänsyn till dina personliga omständigheter. Informationen som publiceras på TimeLinq är endast avsedd för informationsändamål och utgör inte investeringsrådgivning. Att investera innebär en risk för kapitalförlust.

Andra simulatorer